Uprawa arbuza w przydomowym ogrodzie

Dodał/a 29 maja, 2018

Jak uprawiać arbuzy w przydomowym ogrodzie? Kawon, czyli arbuz jest warzywem, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszym przydomowym ogrodzie. Na jakim stanowisku sadzi się arbuzy? Jak nawozić i podlewać to warzywo?

Kawon jest rośliną jednoroczną, która należy do roślin dyniowych. Arbuz jest warzywem dyniowatym o dużych wymaganiach cieplnych (minimalna temperatura wzrostu wynosi około 18 stopni Celsjusza, a optymalna 22-28 stopni Celsjusza). Arbuz zawiera dużo cukrów, witamin, kwasów organicznych i związków mineralnych (potas, wapń, magnez, fosfor). Arbuz jest niskokalorycznym warzywem, które sprawdza się do zaspokajania pragnienia oraz uzupełnia niedobór potasu w organizmie. Arbuz, który uprawiamy w ogrodzie, ma płożący pokrój, pędy dorastają do 2-3 długości. Liście jego są w kształcie serca. Powcinane oraz osadzone w ogonkach. W węzłach liściowych tworzą się wąsy czepne. W kątach liści wyrastają niepozorne kwiaty – jako pierwsze pojawiają się kwiaty męskie, a po kilku dniach żeńskie. W zależności od odmiany owocem arbuza jest dorodna jagoda ze słodkim miąższem barwy białej, różowej, pomarańczowej bądź żółtej.

arbuz uprawa

źródło: pixabay.com

Arbuzy bez problemu możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie, do takiej uprawy najlepiej wybierać polskie odmiany arbuzów. Arbuz uprawiamy na stanowisku nasłonecznionym i zacisznym. Musi być osłonięty od północy i sadzony na glebach żyznych, nawiezionych obornikiem bądź kompostem, o pH od 5,5 do 6,0. Ta roślina powinna być sadzona w szklarniach i niskich tunelach.

Sadzenie arbuza – arbuza uprawiamy wyłącznie z rozsady doniczkowanej, którą sadzimy do gruntu (po zahartowaniu) pod koniec maja bądź na początku czerwca (kiedy gleba będzie już dobrze nagrzana). Rośliny sadzimy w odstępie 80×100 cm. Arbuz ma głęboko osadzone korzenie, a więc jest odporny na okresowe susze. W okresie intensywnego wzrostu powinniśmy zapewnić mu wysoką wilgotność podłoża, jednak wierzchnia warstwa nie powinna zawierać dużo wody, ponieważ zwiększa to porażenie chorobami grzybowymi. Dlatego arbuz powinien być sadzony na usypanych kopczykach bądź wałach, które warto, aby były wyściółkowane czarną folią, czarna włóknina bądź przekompostowaną korą. Kiedy kawon będzie już posadzony, warto o dobrze okryć na kilkanaście dni włókniną, tak aby był zabezpieczony przed nocnymi chłodami. Jednak aby arbuz rozpoczął kwitnienie, musimy zdjąć z niego osłonę.

uprawa arbuz

źródło: pixabay,com

Jak pielęgnować arbuzy w ogrodzie?

W okresie wzrostu (od momentu kwitnienie) arbuzy nawozimy saletrą amonową, dwu lub trzykrotnie co 3 tygodnie. Arbuzy podlewamy umiarkowanie i niezbyt często, ale systematycznie, nie dopuszczając do przesuszenia gleby. Arbuzów nie podlewamy zimną wodą. Przycinanie tej rośliny nie jest koniecznie, ponieważ większość odmian owocuje na końcach pędów.

Zostaw Komentarz